Mnenje Slovenskega meteorološkega društva o obrambi pred točo

6.7.2009

S prihodom toplih dni so tudi letos spet postale aktualne nevihte in s tem povezani pojavi: viharni veter, nalivi in toča. Take nevihte so se 16. junija razbesnele v okolici Maribora, nad Slovenskimi goricami in Prekmurjem. Seveda so se v medijih takoj pojavili komentarji o različnih možnostih zaščite pred takimi ujmami, tudi o letalski obrambi pred točo. Večina medijev je korektno posredovala mnenja tako zagovornikov letalske obrambe kot meteorološke stroke. Ne moremo pa spregledati nekaterih zelo očitnih navijanj, kako se bomo toče znebili, če bomo le imeli dovolj letal itd. V Slovenskem meteorološkem društvu, ki kot strokovno društvo združuje tako profesionalne meteorologe kot profesorje in raziskovalce na univerzah ter tudi ljubiteljske meteorologe, smo zelo zaskrbljeni nad slogom razprav v medijih. Zato smo pripravili sestavek, kjer poskušamo ponovno osvetliti, kje je danes znanost na tem področju in kaj lahko ljudje od take obrambe pričakujejo. Potrebno se je zavedati, da je ozračje ogromen laboratorij in da vsak znanstveno verodostojen poskus takšnih razsežnosti zahteva mnogo človeških in materialnih virov. Posebej bi radi poudarili, da seveda nikakor nismo proti poskusom in raziskovanju, saj je to temelj vsega naravoslovja, smo pa proti zavajanju ljudi in zbujanju nerealnih pričakovanj.

Jožef Roškar, predsednik Slovenskega meteorološkega društva

Mnenje SMD o obrambi pred točo (pdf)