Predstavitev kratkih zgodb, pesmi in stripov na temo vremena

Slovensko meteorološko društvo je v letu 2019 objavilo natečaj za krajše zgodbe, pesmi in risane zgodbe na temo vremena. Načrtovali smo javno predstavitev prejetih del tako članom društva kot tudi širši publiki. Žal je načrtovani datum, 10. marec 2020, že sovpadal s prvimi ukrepi omejevanja večjega združevanja, zato smo se odločili za podelitev priznanj brez vabljene publike.

Na vabilo k povezovanju dogodka, se je prijazno odzval g. Zdravko Erjavec, ki v medijih deluje že vrsto let. Vsa leta je zvest osrednji medijski ustanovi RTV Slovenija,
kjer je
nabiral svoje prve novinarske izkušnje, v oporo so mu bile
številne novinarske in voditeljske legende, med njimi Dušan Benko, Sandi Čolnik, Lado Ambrožič, Nada Lavrič, Jana Čede, Nataša Dolenc in Ajda Kalan Lesjak. Pri gospe Kalanovi je leta 1985 obiskoval večmesečno govorno radijsko šolo. Preizkusil se je v vseh zvrsteh novinarstva – od pišočega, radijskega in televizijskega novinarstva. Pravi, da se dober novinar kali vrsto let. Poseben pečat je pustil na področju kulture, dolga leta je za Radio Slovenija pripravljal kulturne oddaje.
Uvodoma smo po izboru g. Erjavca s kanala Youtube poslušali pesem Vremenska napoved, pevca Aleksandra Mežka. Nato je g. Erjavec predstavil avtorje, vešče pisanja proze, poezije in celo pisanja in risanja stripov; glavna motivika njihovega pisanja in risanja je tokrat vreme. G. Zdravko Erjavec: »Na današnjem druženju bomo izpostavili tri avtorje. G. Dragan Mitić piše fascinantno prozo, g. Jurij Šoba piše pomenljivo poezijo, g. Simon Bogatin je suveren ustvarjalec stripov. Vsem trem gospodom iskrena hvala za njihove prispevke, s svojim pisanjem in risanjem plemenitijo in osmišljajo svoje življenje......
, in življenje vseh nas. Zdaj med nas vabim gospoda Dragana Mitića. Prijazen pozdrav gospod Mitić. Zdaj, ko smo prebrali Vaša prozna besedila moramo reči, da vas je vreme zares fasciniralo, kot bi vam vreme narekovalo, da pišete z vremenom povezane zgodbe. Kako se je pri vas pravzaprav začelo s pisanjem, ste začeli pisati že v času študija, ali že prej, morda šele potem, ko ste se redno zaposlili? Želimo vam še veliko novih zgodb in pisateljskih podvigov.«

 


G. Dragan Mitić
je na natečaj poslal kar štiri zgodbe. Večina njegovih literarnih del govori o ljube
zni, tokrat je prvič pisal o vremenu. Prebral je svoje prozno delo z naslovom: NEVIHTA V SPALNICI (povezava).
Njegovo predsttavitev, ki jo je članom društva pripravil na letnem občnem zboru 10. marca 2020 si lahko ogledate na povezavi 
https://youtu.be/JS84tG8o6Mo

 
G. Erjavec je prodal tudi kratek pregled slovenskih popevk na temo vremena: »Že bežen pogled v zgodovino slovenske popevke nam pove, da številne pesmi opevajo vreme in vremensko dogajanje, očitno je bilo tudi vreme motiv za pisanje besedil za popevke.... Radi bi Vas spomnili na nekaj teh pesmi: o Dežku je prepevala Jelka Cvetežar, o Deževni noči Katja Lev
stik, o Soncu Elda Viler, o Prvem snegu je prepevala Sonja Gabršček. Nepozabna je popevka: Naj bo mavrica, na Slovenski popevki leta 1972 sta jo zapela Majda Jazbec in Janez Puh, velik uspeh je doživela popevka Ljubljana v megli z Alenko Pinterič na Slovenski popevki leta 1975, velik hit je še danes pesem: Ti si rekla sonce, leta 1976 jo je posnel Ivo Mojzer. Naj vas spomnim še na pesem: Dlan polna sonca, ki jo je leta 1977 zapela Marjeta Ramšak, to pesem bomo v nadaljevanju še slišali....Omenimo še dve popevki: Sneg v maju, na Slovenski popevki jo je leta 1978 jo je zapela Branka Kraner, in popevko Soncu pred oči v izvedbi vokalne skupine Strune....V drugi polovici 80. let minulega stoletja je trboveljska skupina Veter posnela pesem Bela snežinka, pesem je postala veliki slovenski glasbeni hit. To je le nekaj naslovov pesmi na temo vremena, preveč je teh pesmi, da bi lahko vse našteli. «G. Ejavec je nato povabil g. Jurija Šobo, ki je na natečaj prispeval pesem JESENSKA MEGLA (povezava). G. Šoba je z nami delil tri pesmi, prva namenjena vremenu, drugi dve pa naravi. Predstavitev je na povezavi
https://youtu.be/4BVev47cn0Y
 

G. Erjavec je povabil g. Simona Bogatina, da se mu pridruži in povzel, da ima strip v Sloveniji že dolgo in bogato tradicijo, ob misli na strip se takoj spomnimo na slovitega Mikija Mustra in njegovega Zvitorepca in številne druge junake. Glavni junak stripov o vremenu g. Bogatina je Medo , ki se je moral spopasti s številnimi vremenskimi pojavi in jim kljubovati.

Njegovo predstavitev si oglejte na povezavi 
https://youtu.be/pCPQwRrDlBE

Vsem avtorjem smo se skromno oddolžili s knjigo Svetovne meteorološke organizacije o podnebju. Prispevki avtorjev bodo objavljeni v glasilu Slovenskega meteorološkega društva VETRNICA.


Posnetek celotnega dogodka si lahko ogledate na spletni povezavi https://www.youtube.com/watch?v=K4A3cgecrO8